Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Cardinal Health™ Self-Seal Sterility Maintenance Covers
Protect sterile items without need for heat sealer
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for covering wrapped items after sterilization to ensure maximum protection from bacteria, moisture and dust |
| Closure Type | Self-seal |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 24 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 40 in. or wider
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 40 in. or wider is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment and Components |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 20 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 32 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 32 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 81.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 75 in. wide.
Keystone Cleanroom Products Blue SMS Sterilization Wrap, 50 gsm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SMS sterilization wraps provide a microbial barrier and are ideal for pharmaceutical production applications. They are designed for use in steam, ethylene oxide, and hydrogen peroxide sterilization processes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Sterilization Wrap (Heavy-duty) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 0 to 6 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 0 to 6 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 45 in. wide.
Cardinal Health™ Paper Sterilization Self Sealing Pouches
For both steam or ethylene oxide (EO) sterilization
| Description | With adhesive |
|---|---|
| Material | Paper |
| Closure Type | Self-seal |
O&M Halyard Smart-fold Sterilization Wrap (H650)
Designed with your toughest tasks in mind. Halyard Smart-fold wraps are impact-resistant fabric and triple-layer reinforcement zones are engineered to protect your heaviest trays and loaner sets from tears and cuts in handling.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Extra heavy instrument sets such as orthopedics and Cardiovascular (17 to 25 lb.) |
| Color | White, Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H650) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 & ISO 11607 microbial barrier challenge |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 42 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 42 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers create a secondary level of protection during aseptic presentation and equipment setup
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 6 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |